Paradoks pracy zdalnej: rośnie obciążenie pracą i poprawia się work-life balance

Paradoks pracy zdalnej: rośnie obciążenie pracą i poprawia się work-life balance

Na home office mamy więcej pracy i więcej wolnego czasu. Rośnie nam poziom stresu, łykamy więcej suplementów, łatwiej rzucamy pracę – wynika z „Raportu o dobrym samopoczuciu” zrealizowanego przez NFON – europejskiego dostawcę zintegrowanej komunikacji w chmurze i firmę Statista Q.

Marka w przestrzeni wirtualnej – dowiedz się, jak skutecznie budować wizerunek
Komu najbardziej zagraża sztuczna inteligencja?
Podsumowanie pierwszej połowy roku w e-commerce

NFON, europejski dostawca zintegrowanej komunikacji biznesowej z chmury, wraz z firmą Statista Q, specjalizującą się w badaniach rynku, zbadały wpływ pandemii COVID-19 oraz przejścia na pracę zdalną na życie pracowników w Europie*. „Raport o dobrym samopoczuciu: Praca w domu 22” opisuje poziom zadowolenia z życia, czynniki utrudniające pracę w domu oraz plany dotyczące zmiany pracodawcy.

Wyniki dają niepokojący obraz tego, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami podczas pracy w domu. „Raport o dobrym samopoczuciu: Praca w domu 22” pokazuje, że musimy stawić czoła nowej rzeczywistości, a priorytetem musi być troska o dobre samopoczucie i zadowolenie z życia osób pracujących zdalnie. Dom staje się biurem, więc musimy uważać, aby nowemu modelowi pracy w Europie nie była potrzebna terapia – mówi Christian Montag, profesor psychologii molekularnej.

Wraz z gwałtownym wzrostem odsetka ludzi pracujących w domu, zauważyć można paradoks, który wpływa na sprzeczny obraz relacji między pracą a wypoczynkiem. 28% respondentów z krajów europejskich twierdzi, że od początku pandemii i przejścia na home office ilość pracy do wykonania wzrosła, a dla ponad 25,2% zwiększyła się także liczba godzin pracy. Jednocześnie 36% deklaruje, że zyskało lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym oraz więcej czasu dla rodziny i przyjaciół.

Oczywiście ludzie mogą pracować więcej i jednocześnie mieć więcej wolnego czasu. Już sama eliminacja długich dojazdów i ogólnie bardziej elastyczne planowanie dnia może sprawić, że przy dobrej organizacji można mieć więcej czasu dla siebie – tłumaczy ów paradoks Christian Montag.

Inne pozytywne dane wynikające z ankiety pokazują, że ponad 29,4% badanych spędza więcej czasu na ćwiczeniach, tyle samo respondentów zdrowiej się odżywia.

Dr Klaus von Rottkay, dyrektor generalny NFON AG:

Dzięki badaniu „Raport o dobrym samopoczuciu: Praca w domu 22”, my, jako dostawca technologii, które mają ułatwić, przyspieszyć i usprawnić pracę w domu, chcemy zidentyfikować i lepiej zrozumieć bolączki pracowników w nowym modelu pracy. Europejskie firmy muszą zwracać znacznie większą uwagę na jakość środowiska pracy – ludzie, zdrowie i dobre samopoczucie pracowników są bardzo ważne. Nowy model pracy jest wciąż w powijakach, a my, przedsiębiorcy, mamy największy wpływ na to, aby hybrydowe modele wykonywania obowiązków były dopasowane do ludzi i firm.

Stres w trakcie pracy w domu

Stres może mieć wiele przyczyn, a badanie „Raport o dobrym samopoczuciu: Praca w domu 22” próbuje wskazać te związane z pracą w domu. Stres odczuwa 37% badanych, a jako powodującego czynniki wymieniano między innymi konieczność samodzielnego wyżywienia (8,7%), słabe połączenie z Internetem (17,2%) i stałą dostępność dla pracodawcy (19,7%). Brak komunikacji ze współpracownikami jest czynnikiem stresującym dla 35,3%, a brak oddzielenia życia prywatnego od zawodowego dla 30,3% respondentów. Hałas jest problemem dla 15,9% badanych, a 9,3% mówi o spadku wynagrodzenia.

Europejskie firmy muszą zdawać sobie sprawę, że cyfryzacja i psychologia są ze sobą powiązane. W erze cyfrowej dyskusje na temat wypalenia zawodowego lub technostresu nabierają coraz większego znaczenia. Ponad 20% badanych cierpi na technostres, związany m.in. z kłopotami technicznymi, takimi jak awarie routerów, nieodpowiedni sprzęt, problemy z bateriami i inne. Stresuje się prawie co piąty uczestnik badania! – alarmuje Christian Montag.

Suplementy rozwiązaniem na złe samopoczucie

Praca w domu wpływa również na skłonność do specyficznej optymalizacji własnego samopoczucia i poprawy zdrowia fizycznego oraz psychicznego za pomocą suplementów bez recepty. Maja one także zwiększać zdolność koncentracji i wspierać relaks. W grupie badanych pracujących z domu aż 34,4% wszystkich respondentów stwierdza, że od początku pandemii zażywało suplementy bez recepty, np. melatoninę, legalne produkty konopne, ekstrakty roślinne, witaminy, herbatę uspokajającą, w celu poprawy samopoczucia, 18,2% w celu zwiększenia koncentracji, a 13,4% do wspierania regeneracji.

Od początku pandemii przyrostowi odsetka pracujących w domu towarzyszy wzrost spożycia suplementów bez recepty. Stosowanie legalnych produktów konopnych, na przykład olejku CBD, w celu poprawy samopoczucia wzrosło prawie dwukrotnie od początku pandemii (24,9% przed, 43,3% od początku pandemii). Podobną zmianę widać w spożyciu melatoniny: przed pandemią 38% badanych, od jej rozpoczęcia – 62,6%.

Pandemia jest do dziś czynnikiem stresującym, który przejawia się w słabszym samopoczuciu psychicznym wielu osób – 28,9% respondentów stwierdziło, że ich zadowolenie z życia pogorszyło się w porównaniu do czasów sprzed pandemii. Jak pokazuje obecne badanie, niektórzy pracownicy uciekali się do stosowania różnych suplementów bez recepty. W szczególności niepokojące jest spożycie melatoniny. Sen jest naturalnym procesem, który nie powinien być sztucznie regulowany – komentuje Christian Montag.

Miejsce do pracy

Aby poznać samopoczucie respondentów, zapytano ich również o miejsce wykonywania pracy w domu. Jak wynika z badania, 12,1% przeniosło swoją przestrzeń roboczą do sypialni, 31,8% posiada prywatne biuro (gabinet), a 35,7% pracuje z salonu. Średnia powierzchnia przeznaczona na domowe biuro ze wszystkich ośmiu krajów wynosi 20,32 m². 1,2% uczestników stwierdziło, że pracuje na stałe w toalecie/pokoju gościnnym, w łazience lub na balkonie.

Sygnał alarmowy: rezygnacja

Wyniki badania „Raport o dobrym samopoczuciu: Praca w domu 22” dają powody do niepokoju o przyszłość i powinny być sygnałem alarmowym dla europejskich pracodawców: 21,7% respondentów stwierdziło, że planuje rozwiązanie umowy o pracę z powodu doświadczeń związanych z pandemią i pracą w domu, 9,9% już zrezygnowało. Powody dotychczasowych wypowiedzeń to na przykład brak możliwości spełnienia zawodowego (34,2%), gorsze wynagrodzenie, utrata prowizji (30,1%) czy oczekiwania pracodawcy względem stałej dostępności (16,6%).

Pracownicy planują również dalsze zmiany, aby doprowadzić do uzyskania tzw. work-life balance. 33% badanych ma zamiar dążyć do wyraźniejszego rozgraniczenia między życiem prywatnym a zawodowym, a 20,9% chce się rozwijać. Ponadto pojawia się pewna gotowość do pracy podczas choroby i/lub urlopu: 38,3% uważa, że praca w domu jest zaletą, ponieważ można pracować pomimo choroby, a tylko 26,2% twierdzi, że nie będzie dostępna dla swojego pracodawcy nawet podczas urlopu.

Źródło: Clue PR
Foto: Freepik