Nowy marketing sportowy. Czego dziś oczekują fani?

Nowy marketing sportowy. Czego dziś oczekują fani?

Świat zmienia się w błyskawicznym tempie, a wraz ze zmianą oczekiwań kibiców zmienia się marketing i sponsoring sportowy. Dziś najważniejsze trendy to wzrost popularności e-sportu i gier mobilnych, użytkownicy zaś chcą najnowocześniejszych aplikacji, doskonałego user experience oraz społecznego zaangażowania firm.

Jak reklamować firmę by dotrzeć ze swoją ofertą?
Jak praca hybrydowa zmieniła postrzeganie siedziby firmy?
Jak sprzedawać kolejne produkty aktualnym klientom?

Świat powoli oddycha po dwuletnim lockdownie związanym z epidemią koronawirusa, niemniej rzeczywistość wokół nas zmieniła się już na stałe. Nie inaczej jest w sporcie, gdzie zarówno kluby, sportowcy, marki promujące się przez sport, jak i kibice muszą przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Blisko dwa lata ludzie siedzieli w domach lub przynajmniej dużo rzadziej niż kiedyś uczestniczyli w wydarzeniach sportowych. Właśnie ukazał się raport renomowanej firmy Nielsen Sports “Zmieniająca się wartość sponsoringu – światowe trendy w marketingu sportowym 2021″ [1]. Badacze z Nielsena przeprowadzili ankiety i wywiady wśród przedstawicieli 1700 marek i właścicieli praw sponsorskich. Raport pokazuje, jak zmienił się marketing sportowy oraz przewiduje najważniejsze zmiany na najbliższe lata.

Gospodarcze spowolnienie wymusza cięcie kosztów marketingowych. A jeśli nawet nie ich redukcję, to zrewidowanie polityki sponsoringowej w taki sposób, by każdy wydany dolar czy złotówka przynosiły realne korzyści wizerunkowe. Dziś firmy deklarują, że bardziej skupiają się na konkretnych celach strategii sponsorskich i uważniej analizują opłacalność każdej inwestycji w sponsoring.
Uwięzienie kibiców w domach, związane z pandemią, radykalnie podniosło popularność e-sportu. W 2020 roku oglądalność e-sportu na świecie wzrosła o 16 proc., w podobnym tempie rośnie zainteresowanie grami wideo i mobilnymi.

Od dawna zauważamy ten trend, dlatego chcąc dostarczyć klientom jak najwięcej fajnych emocji, oferujemy nie tylko zakłady na rozgrywki sportowe oraz e-sportowe, ale także możliwość bezpłatnego zagrania w nasze gry, takie jak Superspin czy Supergame – mówi Adam Lamentowicz, Prezes Zarządu Superbet.

Tradycyjne kluby sportowe powołują sekcje e-sportowe, by nie przegrać walki o zainteresowanie kibiców i pieniądze sponsorów. W latach 2014-2019 przychody ze sponsoringu e-sportu wzrosły o 32 proc. i wg. ekspertów będą dalej rosnąć. Już od kilku lat e-sport coraz mocniej konkurował z tym tradycyjnym w walce o zainteresowanie kibiców i sponsorów, pandemia ten trend jeszcze wzmocniła. Dlatego też wiele nowocześnie zorientowanych firm bukmacherskich, takich jak Superbet, umożliwia klientom obstawianie zawodów e-sportowych, jak choćby niesamowicie popularnych rozgrywek w League of Legends, w którą to grę według najnowszych danych gra już na świecie 180 mln ludzi.

Istotnym trendem zauważonym przez badaczy z Nielsen Sports jest rosnąca wrażliwość kibiców na społeczne zaangażowanie marki, zarówno w wymiarze globalnym, jak i lokalnym. Ważne stają się nie tylko wielkie projekty z kategorii ratowania Ziemi, ale także mniejsze akcje, zorientowane np. na integrację społeczności lokalnych czy poprawę atrakcyjności przestrzeni miejskiej. Taka postawa firm jest ważna szczególnie dla najmłodszego pokolenia, z którego połowa odbiorców deklaruje, że zdecydowanie wolą marki zaangażowane w działalność społeczną. W tym roku Superbet zorganizował w Warszawie Poker Run 2022, popularną na całym świecie grę miejską dla fanów dwóch kółek, widowiskową i integrującą lokalną społeczność.

W Warszawie brakowało większej liczby wydarzeń motocyklowych i mamy nadzieję, że Superbet Poker Run na stałe wpisze się w kalendarz stołecznych eventów – komentuje Adam Lamentowicz, prezes Superbet, sponsora wydarzenia. – Cieszymy się, że jako Superbet dokładamy cegiełkę do budowania lokalnego sportu i związanych z nim emocji.

Również w tym roku poszukując nowych, niestandardowych obszarów sponsoringu sportowego Superbet zorganizował w Warszawie wielki turniej szachowy z cyklu Superbet Grand Chess Tour, którego gościem honorowym był światowej sławy szachista Garri Kasparow, a przy szachownicach w błyskawicznych pojedynkach zmierzyli się aktualni mistrzowie i arcymistrzowie. W planach firma ma dalsze projekty aktywizujące i integrujące mieszkańców polskich miast.

Prognozy mówią, że w ciągu następnych kilku lat liczba firm sponsorujących kluby czy sportowców spójnych z ich wartościami (np. dotyczącymi zrównoważonego rozwoju) wzrośnie o ponad 10 proc.
Nie da się zaprzeczyć, że media społecznościowe i platformy streamingowe coraz bardziej wypierają tradycyjną telewizję jako kanały komunikacji marketingowej. Nic dziwnego. W Wielkiej Brytanii czas spędzony dziennie w internecie wśród dorosłych widzów wzrósł z 3 godzin 11 minut we wrześniu 2018 roku do 4 godzin 2 minut w kwietniu 2020 roku. W Stanach Zjednoczonych od drugiego kwartału 2020 roku transmisje strumieniowe w internecie stanowią aż 25 proc. całego czasu oglądanego na urządzeniach TV.

Zamknięte przez blisko dwa lata stadiony wymusiły zupełnie nowe sposoby interakcji z fanami. Nie tylko tak widoczne i spektakularne, jak gigantyczne ekrany LED z kibicami umieszczane wokół boiska, ale też bardziej praktyczne, jak interaktywne grafiki generowane podczas transmisji czy dostęp do statystyk w czasie rzeczywistym. Pozbawieni stadionowej wspólnoty kibice coraz bardziej zaangażowali się w grupy społecznościowe w internecie.

Wciąż rozwijamy i doskonalimy naszą autorską aplikację, chcemy, by zawsze była najlepsza i najnowocześniejsza na rynku, oferując użytkownikom wiele funkcjonalności, w tym także budujących Supersocial, czyli społeczność fanów wspólnie obstawiających zakłady i wspólnie przeżywających niezwykłe sportowe emocje – komentuje Adam Lamentowicz.

Wiele z tych rozwiązań zostanie z nami także po pandemii, a właściciele praw sponsorskich oraz współpracujące z nimi brandy nadal będą rozwijać technologię umożliwiającą wirtualne uczestnictwo w imprezach sportowych. Tym bardziej, że według raportu Nielsena ponad połowa fanów twierdzi, że preferuje marki, które mają swój wkład w unowocześnianie sposobów oglądania transmisji i poprawianie doświadczeń kibiców (tzw. „fan experience”) poprzez nowoczesną technologię.

Choć dziś znowu możemy się cieszyć otwartymi stadionami, nowe nawyki i nowe technologie, będące odpowiedzią na obecne czasy, już z nami zostaną. Sponsorzy i kluby, które nie postawią na nowoczesność i innowacje, przegrają walkę o zainteresowanie kibiców i klientów.

[1] https://nielsensports.com/the-changing-value-of-sponsorship/

Źródło: Clue PR
Foto: Freepik