Firmowa integracja potrzebna od zaraz. Wyniki badania

Firmowa integracja potrzebna od zaraz. Wyniki badania

Aż 57% pracowników, uczestniczących w badaniu sondażowym Dailyfruits „Pracodawca wsparciem na home office” odczuwa potrzebę udziału w najbliższym czasie w firmowych działaniach integracyjnych. Prawie co drugi ankietowany przyznaje, że takich działań zabrakło podczas pracy zdalnej.

Sztuczna inteligencja w rekrutacji – jak można ją wykorzystać
Rusza kolejna edycja PR Wings, konkursu polskiej branży public relations
Już 80 proc. kadry IT w Polsce korzysta z ChatGPT

Kilkanaście miesięcy pracy zdalnej sprawiło, że integracja między pracownikami zaczęła się zacierać. Realizacja obowiązków zawodowych na home office spowodowała ograniczenie w  komunikacji do wymiany informacji. Wraz z przedłużającą się pandemią coraz większego znaczenia zaczęła nabierać nie tylko organizacja pracy rozproszonych zespołów, ale także motywowanie ich członków do działania. Funkcjonowanie zawodowe z rosnącym poczuciem izolacji i osamotnienia nie sprzyja atmosferze pracy. Pokazuje także, że brak bezpośredniego kontaktu między pracownikami utrudnia efektywną współpracę. Rosnąca świadomość pracodawców w obszarze zadbania o dobrostan pracowników i chęć utrzymania efektywności pracy w rozproszonych zespołach tworzy potrzebę wdrażania działań integracyjnych w organizacjach.

Integracja w stacjonarnym wydaniu stanęła w miejscu pod wpływem przedłużającej się pandemii. Pracodawcy zrezygnowali z firmowych wyjazdów i wyjść. Pracownicy przez kilka miesięcy nie mieli szans uczestniczyć zespołowo w zawodach sportowych w plenerze. Pandemia wymusiła na pracodawcach poszukiwanie alternatyw na integrację, co zaowocowało nowymi pomysłami na zdalny team building, jak na przykład firmowy live cooking online czy firmowe śniadania na home office.  – komentuje Jacek Kwiecień CEO z firmy Dailyfruits.

Przed pandemią formy integracji online praktycznie nie istniały. Obecnie od ponad roku stanowią główną formę działań motywacyjnych, które mają zbliżać mocno odizolowanych od siebie pracowników, pomóc im znowu się zintegrować i popracować nad komunikacją oraz relacjami w zespole.

Potrzebujemy integracji – głos pracowników

Jeśli działania integracyjne mają efektywnie realizować cele wyznaczone przez działy HR muszą uwzględniać bieżące potrzeby pracowników, związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Jak pokazał raport Activy [1] „Przyszłość wellbeingu i benefitów pracowniczych” .są to m.in.: regularna aktywność fizyczna – 68%, zdrowe odżywianie – 52%, równowaga psychiczna – 44%, zminimalizowanie stresu – 41%. Pracownicy sygnalizują potrzebę firmowej integracji. Potwierdza to najnowsze badanie Dailyfruits [2] „Pracodawca wsparciem na home office”, zrealizowane na przełomie kwietnia i maja br. Według 57% ankietowanych w najbliższej przyszłości w firmach powinny być organizowane działania integracyjne online, jak na przykład wspólne gotowanie na żywo, gry czy nieformalne spotkania okolicznościowe.

Co sprzyja firmowej integracji?

Na znaczeniu przez ostatni rok zyskały formy integracji online podtrzymujące unikatowe rytuały firmowe, jak na przykład poranna kawa z zespołem czy wspólny lunch. Takie biurowe aktywności podkreślają społeczny aspekt pracy i bazują na wykorzystaniu wspólnego przygotowania i spożywania posiłków. Okazuje się, że zarówno na home office czy w modelu hybrydowym można z sukcesem zorganizować spotkanie, bazując na wykorzystaniu motywu kulinarnego jako głównego elementu integrującego pracowników. Jak wynika z badań zrealizowanych przez Kaitlin Woolley z Uniwersytetu Cornell oraz Ayelet Fishbach z Uniwersytetu w Chicago [3] warto zwrócić uwagę na wykorzystanie jedzenia w budowaniu relacji w zespole. Wspólne przygotowywanie posiłków ułatwia współdziałanie i wspiera nieformalne relacje, a wspólne jedzenie przybliża do lepszej współpracy i buduje zaufanie.

Ważne jest, aby pracownicy mieli szansę spotykać się w nieformalnej atmosferze bez względu na realizowany obecnie model pracy, ponieważ to zbliża i pozytywnie motywuje. Jak pokazały liczne badania, między innymi również nasze, wraz z upływem czasu praca zdalna zaczęła generować negatywne odczucia jak przygnębienie, frustrację, samotność oraz stres. Niestety nastrój wpływa na nawyki żywieniowe, a te na zmianę masy ciała. Warto więc wykorzystać motyw zdrowego żywienia w integracji, aby kształtować prawidłowe nawyki u pracowników. W przeciwnym razie po pandemii Covid-19 wielu pracodawców będzie mierzyć się ze skutkami pandemii otyłości wśród pracowników. – komentuje Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Ostatni rok pokazał, że w temacie integracji rozproszonych zespołów można dużo zrobić. Narzędzia technologiczne, kreatywne pomysły jak ciekawie i angażująco integrować pracowników w myśl zasady „osobno, ale razem” spełniały swoje rolę już od pierwszych dni transformacji trybu pracy. Pracodawcy, którzy poznali potrzeby pracowników na home office i na nie zareagowali oferując odpowiednie wsparcie nie tylko w formie narzędzi, ale także w obszarze psychicznym pracowników, są aktualnie na wygranej pozycji.

[1] Raport Activy „Przyszłość wellbeingu i benefitów pracowniczych”, 2020

[2] Badanie sondażowe Dailyfruits „Pracodawca wsparciem pracowników na home office” Dailyfruits. Badanie przeprowadzono w dniach 23.04.2021 – 3.05.2021.

[3] K. Woolley, A. Fishbach, A Recipe for Friendship: Similar Food Consumption Promotes Trust and Cooperation, „Journal of Consumer Psychology” 2017/ 27

 

Źródło: Biuro prasowe Dailyfruits
Grafika: Freepik.com