Zapobieganie utracie danych priorytetem dla firm

Zapobieganie utracie danych priorytetem dla firm

Jedna na trzy firmy traktuje zapobieganie wyciekom danych jako główny priorytet w zakresie cyberbezpieczeństwa – wynika z badania przeprowadzonego przez WithSecure (dawniej F-Secure Business) wśród 3000 decydentów IT z 12 krajów. Ochrona pracowników zdalnych to najważniejsze wyzwanie biznesowe dla co czwartej organizacji.

Sztuczna inteligencja w branży influencerskiej
Rewolucja technologiczna 4.0 na rynku pracy Ponad połowa pracowników nie wie, czy ich firma wykorzystuje AI
Technologia ma kluczowe znaczenie dla budowania zaufania i poczucia równouprawnienia podczas spotkań o charakterze hybrydowym

Utrata danych i ataki ransomware – tego obawiają się firmy

Poza bezpieczeństwem danych organizacje traktują priorytetowo ochronę przed malware i ransomware (29% wskazań) oraz zapobieganie zagrożeniom związanym z pocztą elektroniczną, w tym zaawansowanemu phishingowi czy włamaniom na firmowe skrzynki (27% wskazań). Zbliżony odsetek respondentów wskazał na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa aplikacji opartych na chmurze, takich jak. Office 365 i Salesforce. Dla sektora finansowego i branży ubezpieczeń kwestia ochrony aplikacji chmurowych okazała się najważniejszym wyzwaniem.

Bezpieczeństwo codziennej pracy organizacji – brakujący priorytet?

Zdaniem analityków z WithSecure w priorytetach wskazywanych przez organizacje brakuje skupienia na bezpieczeństwie w codziennym funkcjonowaniu firmy.

Prozaiczne sprawy związane z codzienną pracą organizacji mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Często jednak są pomijane, ponieważ muszą być wdrażane wewnętrznie, co trafia na opór i jest postrzegane jako dodatkowa praca albo spowolnienie działania przedsiębiorstwa. Na przykład kultura bezpieczeństwa, nie jest czymś, co można zlecić zewnętrznej firmie – wymaga zmiany zachowania wszystkich pracowników. Nie tworzy się ona też z dnia na dzień, zajmuje to lata i wymaga konsekwencji – zaznacza Leszek Tasiemski, VP of Product w WithSecure.

Szybkość reakcji, wiedza i ciągłość zdziałania – wyzwania biznesowe

Poza ochroną pracowników zdalnych głównym wyzwaniem dla firm jest zwiększenie szybkości i skuteczności reagowania na incydenty związane z cyberbezpieczeństwem (24% wskazań). Decydenci IT zdają sobie też sprawę z konieczności edukacji – zwiększenie zrozumienia zagrożeń i ryzyka w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego to jeden z najważniejszych aspektów dla 23% badanych. Kluczowe wyzwanie biznesowe to również zapewnienie ciągłości działania organizacji.

Cyberbezpieczeństwo przenika dziś każdy aspekt działania firmy. Osoby odpowiedzialne za ochronę zasobów IT muszą brać pod uwagę wiele aspektów i potencjalnych zagrożeń, równocześnie nie mogą opóźniać realizacji misji danej organizacji – podkreśla Tasiemski. To trudne wyzwanie, ale powiązanie strategii firmy z cementowaniem bezpieczeństwa w jej kulturze to niezbędna praca, aby ochrona danych nie było postrzegane jedyne jako uciążliwy dodatek do „prawdziwej pracy”.

O badaniu: WithSecure 2022 B2B Market Research – badanie online z udziałem 3072 respondentów przeprowadzone w maju 2022 roku w 12 krajach (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja, USA, Kanada i Japonia). Respondenci byli decydentami lub osobami mającymi wpływ na decyzje w swoich organizacjach w zakresie zakupu produktów i usług zapewniających bezpieczeństwo IT, chmury lub sieci.

Źródło, grafika: Sarota PR