Jak rośnie rynek HR Tech

Jak rośnie rynek HR Tech

Rynek zarządzania zasobami ludzkimi - HRM - rośnie średnio o ponad 12 proc. rocznie. Jego szacowana wartość, w ujęciu globalnym, wyniesie ponad 43 mld USD w 2028 r. Ostatnie 1,5 roku pandemii wywindowało wyceny startupów działających w obszarze HRM. Analitycy funduszu inwestycyjnego Market One Capital przyjrzeli się najciekawszym podmiotom.

Marka w przestrzeni wirtualnej – dowiedz się, jak skutecznie budować wizerunek
Wiarygodna marka odporna na kryzys. Eksperci z całej Polski na Kongresie Profesjonalistów Public Relations.
Trendy w public relations w czasach informacyjnej hiperinflacji
Globalny kryzys związany z pandemią zmienił sposób, w jaki ludzie pracują. Sektor HR musiał w krótkim czasie dostosować się do nowej, zdalnej rzeczywistości. W ślad za tym poszły inwestycje w firmy oferujące cyfrowe platformy i narzędzia ułatwiające zarządzanie zasobami ludzkimi. Według raportu LaRocque, tylko w 2020 roku w rozwiązania z obszaru HR Tech zainwestowano prawie 5 mld USD. W tym roku prawdopodobnie będzie to jeszcze większa kwota.
Zainteresowanie inwestorów przesunęło się z rozwiązań wspierających pozyskiwanie talentów na narzędzia usprawniające pracę zdalną, efektywność pracy oraz ogólny wellbeing pracowników – wyjaśnia Marcin Zabielski, Partner Zarządzający w Market One Capital, funduszu Venture Capital, który inwestuje na wczesnym etapie w europejskie marketplace’y i platformy cyfrowe.
Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się rozwiązania wspomagające współpracę i kreację, jak np. Mural. Firma powstała w 2011 r. i wcześniej nie sięgała po zewnętrzne finansowanie. Jednak w trakcie pandemii w krótkim czasie zamknęła trzy rundy finansowania – jedną w 2019 r., drugą w 2020 r. i trzecią w 2021 r. – na łączną kwotę ponad 190 mln USD. W bieżącym roku funduszami wiodącymi w rundzie B były Insight Partners oraz Tiger Global Management. Według TechCrunch, w 2020 roku Mural potroił swój roczny przychód (ARR) i miał ponad milion aktywnych użytkowników miesięcznie (MAU).
Kolejnym, atrakcyjnym inwestycyjnie obszarem są narzędzia, które wspomagają zarządzanie wieloma aplikacjami z poziomu jednej platformy, zwiększając wygodę i usprawniając pracę użytkowników. Na uwagę zasługują: Schema.team – do zarządzania plikami, Reason.al – do synchronizacji i aktualizowania plików powstających w różnych kanałach, które wykorzystują członkowie zespołu, czy Click.Up. Ten ostatni – podobny do popularnej na polskim rynku Asany – pozyskał w grudniu 2020 r. 100 mln USD od kanadyjskiej firmy Georgian, osiągając wycenę 1 miliarda USD.
Troska o wellbeing pracowników zachęciła startupy z tego obszaru do zwiększenia aktywności, szczególnie w drugiej połowie minionego roku. Na fali tego trendu Lyra Health zdobyła status jednorożca dzięki rundzie D, o wartości 110 mln USD pozyskanej od Addition Capital. Obecnie obsługuje około 2 mln użytkowników, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.
Jeśli chodzi o tempo finansowania, jeszcze bardziej imponującym przykładem jest spółka Modern Health, która w lutym 2021 roku pozyskała 74 mln USD m.in. od Founders Fund – w niecałe 2 miesiące po zebraniu rundy w wysokości 51 mln USD, w której inwestorem wiodącym był fundusz Battery Ventures! W 2020 roku startup potroił liczbę pracowników i podwoił bazę klientów do ponad 220. Oba te startupy oferują kompleksowe rozwiązania w zakresie zdrowia psychicznego, zapewniając pracownikom spersonalizowane plany leczenia i dostęp do terapeutów w wirtualnej przestrzeni. Lyra jest dostępna wyłącznie w USA, podczas gdy Modern Health działa już w ponad 35 krajach.
Widać wyraźnie, że dostęp do podobnych rozwiązań przekłada się na wskaźniki zaangażowania pracowników oraz wyniki finansowe firm – wyjaśnia Marcin Zabielski. – Polska spółka Mindgram, w którą zainwestowaliśmy w drugim kwartale tego roku, cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony korporacji poważnie traktujących zdrowie psychiczne pracowników. Jesteśmy pod wrażeniem dynamiki rozwoju tej platformy.
Zainteresowaniem inwestorów cieszą się też rozwiązania wspierające obszar szkoleń i rozwoju pracowników. Skillshare czy Coursera, to startupy które w 2020 r. pozyskały finansowanie (odpowiednio 66 mln USD i 1,1 mln USD).
Obecna sytuacja na rynku pokazuje, że wyzwania i problemy, z jakimi mierzył się kilka miesięcy temu sektor HR, stały się sygnałem dla inwestorów do wsparcia rozwiązań odpowiadających na konkretne potrzeby użytkowników, a dla przedsiębiorców stały się motorem napędowym tworzenia nowych bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań. W moim przekonaniu to dopiero początek rewolucji w tym sektorze – zapowiada ekspert Market One Capital.
Źródło: Biuro Prasowe Profeina
Grafika: Freepik