Który model pracy zostanie z nami na dłużej?

Który model pracy zostanie z nami na dłużej?

Praca zdalna i hybrydowa stały się już codziennością dla pracowników. Oba modele mają jednak swoje wady, a część osób wcale nie jest przekonana do pozabiurowej formy pracy. O preferencjach i obawach w zakresie różnych modeli pracy rozmawialiśmy z Emilią Stencel, Senior Recruitment Consultant z Grafton Recruitment.

5 MITÓW NA TEMAT MONITORINGU MEDIÓW
Digital Signage, czyli nowoczesne rozwiązanie do promocji Twojej marki
JST nadal stawiają na tradycyjne rozwiązania

Według badań przeprowadzonych przez Państwa jedynie co dziesiąty respondent pracuje stacjonarnie w biurze. Zdalną pracę deklaruje aż 60% badanych, a pozostałych 30% pracuje w modelu hybrydowym. Podobnie kształtują się też preferencje pracowników, którzy wyraźnie wskazują na dalszą chęć takiej formy współpracy. Wydaje się więc, że praca poza docelowym miejscem pracy stała się już codziennością?

Z pewnością większość branż dostosowała się do panujących realiów. Z tego, co obserwujemy na rynku – praca hybrydowa zostanie z nami na dłużej. Wielu pracodawców wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników tam, gdzie jest tylko taka możliwość. Elastyczność i wyrozumiałość są tymi cechami, które charakteryzują współczesny rynek pracy.

Ciekawie prezentują się również odpowiedzi na pytanie o potencjalne warunki, jakie musiałyby zostać spełnione, aby pracownicy wrócili do biur. Sugerują one, że wymagania wobec pracodawcy znacznie się zwiększyły – przed wybuchem pandemii mało który pracownik oczekiwałby zwrotów kosztów za dojazd do pracy czy osobnego pomieszczenia dla siebie?

Z upływem pandemii nastąpiło pewne przewartościowanie związane z przeważającym obecnie modelem pracy zdalnej i organizacji przestrzeni domowej do pełnienia funkcji zawodowej. Dlatego dziś benefitem wydaje się być możliwość przychodzenia do biura lub praca w modelu hybrydowym.

Niemniej, zdrowie nasze i najbliższych jest motywatorem do podejmowania działań, których celem jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa i ochrona życia. Zwiększenie wymagań dotyczących zapewnienia wyższych standardów, przede wszystkim prozdrowotnych w miejscu pracy jest naturalną konsekwencją troski o siebie i rodzinę.

Nieco ponad połowa badanych nie dostrzega istotnych różnic w relacjach ze swoimi współpracownikami czy też członkami swojej rodziny. Z czego mogą wynikać takie opinie?

Osiągnęliśmy stan homeostazy. Dawny model pracy i komunikacji społecznej odszedł do lamusa. Poszliśmy więc krok naprzód i zamiast płakać nad przysłowiowym rozlanym mlekiem, korzystamy z zastępczych środków (jak organizacja konferencji wideo), nawiązujemy i podtrzymujemy relacje zarówno z zespołem, jak i rodziną w akceptowalny dla nas sposób.

Praca zdalna czy też hybrydowa ma wiele zalet, jednak w badaniu wskazywano również na braki czy minusy pracy poza biurem. Czego one dotyczyły i w jaki sposób pracodawcy mogą je niwelować?

Obecnie jesteśmy w miejscu, gdzie z wieloma wyzwaniami pandemii udało się nam uporać. Niemożliwe jest przeniesienie w 100% komfortu pracy w biurze do domu, szczególnie dla osób, które dotychczas nie korzystały często z tego benefitu (teraz dla wielu jest to po prostu model pracy). Najważniejsza jest otwarta komunikacja między pracodawcą a pracownikiem – tylko wtedy da się przeanalizować trudne sytuacje i niedogodności, które w każdym indywidualnym przypadku mogą być inne.

Jak Państwa zdaniem będzie wyglądał przyszły rok pod względem formy pracy? Czy nawet w przypadku braku konieczności pracy zdalnej pozostanie ona z nami na dłużej?

U schyłku 2020 roku nie jest łatwo przewidzieć, co przyniesie Nowy Roku i jakie wyzwania postawi przed pracownikami i pracodawcami. Z pewnością pandemia otworzyła nam oczy na wiele zagadnień i pozwoliła zastanowić się nad wartościami, które są dla każdego istotne. Spodziewam się, że będą coraz częściej pojawiać się głosy o chęci powrotu do biura. Będą na pewno i tacy, dla których praca z domu będzie postrzegana jako najlepsze rozwiązanie. Nie pozostaje nic innego, jak słuchać siebie nawzajem i być gotowym na wypracowanie kompromisu.

Grafika: Freepik