Dlaczego profesjonaliści wybierają freelancing?

Dlaczego profesjonaliści wybierają freelancing?

80% wolnych strzelców odnotowało wzrost morali oraz spadek poziomu stresu po wyborze freelancingu. Blisko 2/3 zauważyło poprawę snu i ogólnego stanu zdrowia, co przełożyło się na wysoki poziom ich szczęścia, czyli dobrostanu psychicznego. Nie dziwi zatem, że coraz więcej specjalistów i ekspertów wybiera freelancing jako nową ścieżkę życia.

Konkurs PR WINGS startuje już po raz 4.
Przyszłość branży HR – presja płacowa, rotacja, demografia. Wyniki badań opinii
Lęk przed AI. Większość pracowników obawia się rozwoju tej technologii

Wolni strzelcy są bardziej zadowoleni z poziomu wynagrodzenia, umiejętności i długoterminowej ścieżki kariery niż ich koledzy zatrudnieni na umowę o pracę – wynika z najnowszych badań Useme.com. Taki stan wynika z faktu, że freelancerzy mają większą kontrolę nad swoją pracą oraz ścieżką kariery, a także mogą negocjować stawki w zależności od projektu oraz elastyczniej kształtować swój kalendarz zawodowy. Dzięki czemu mają lepiej zbalansowany czas wolny z czasem poświęconym pracy.

Well-being, czyli co?

Dobrostan psychiczny, z angielskiego well-being, to wysoki poziom zadowolenia i spełnienia życiowego, dobrobytu czy też szczęścia człowieka. Można uznać, że jeżeli w życiu jednostki przeważają pozytywne i przyjemne doświadczenia oraz emocje, a także występuję niski poziom negatywnych przeżyć i nastrojów, to wówczas mamy do czynienia z dobrostanem psychicznym człowieka. Warto podkreślić, że well-being nie jest czymś stałym ani danym raz na zawsze. Co więcej, na ten stan wpływa wiele czynników, zarówno obejmujących życie prywatne, jak i zawodowe.

Stąd, w ostatnim czasie mamy do czynienia z dynamicznie rosnącym zainteresowaniem tzw. dobrostanem wśród pracodawców. Ta zmiana zauważana jest zarówno w korporacjach, jak i średnich czy nawet małych firm. O istotnej roli dobrostanu świadczy choćby fakt, że coraz więcej przedsiębiorstw uwzględnia go w swojej polityce HR czy po prostu strategii rozwoju, traktując go jako sposób na pozyskanie dobrych pracowników, których zaczyna brakować na rynku. Jednak well-being dotyczy nie tylko pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach, ale także osób pracujących w charakterze wolnych strzelców.

Dobrostan freelancera

Zdecydowana większość wolnych strzelców wybiera freelancing, gdyż uważa, że dzięki niemu są szczęśliwsi i prowadzą zdrowszy tryb życia, wynika z badań Useme.

Aż 80% freelancerów odnotowało wzrost morali, podczas gdy 82% stwierdziło, że ich poziom stresu spadł. 68% wolnych strzelców uważa, że jakość ich życia poprawiła się od kiedy pracują we freelancingu, podczas gdy 23% stwierdziło, że jest mniej więcej taka sama. Tylko 9% stwierdziło, że się pogorszyła. – mówi Przemysław Głośny, prezes zarządu Useme.com.

Nie jest więc zaskakującym fakt, że wielu badanych zgłosiło, że doświadczyło korzyści zdrowotnych od czasu przejścia na freelancing – prawie 2/3 zauważyło poprawę snu i ogólnego stanu zdrowia. Dzięki czemu ich poziom dobrostanu był wysoki.

Jakie jeszcze powody?

Wolni strzelcy wybierają freelancing także ze względu na niezależność oraz możliwości rozwoju, których nie zapewnia im praca na etacie. Sami wybierają zlecenia, które są niezwykle różnorodne oraz klientów, z którymi chcą współpracować. Dzięki czemu, freelancing staje się nie tylko  sposobem na pracę, ale także na życie.

Większość (79%) pełnoetatowych freelancerów stwierdziła, że pracuje w tej profesji z uwagi na większą elastyczność zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. A 77% zadeklarowało, że chciało się stać swoim własnym szefem. – mówi Przemysław Głośny z Useme.com. – W przypadku freelancerów pracujących w niepełnym wymiarze godzin, najpopularniejszym powodem (75%) była chęć zarobienia dodatkowych pieniędzy. – dodaje Głośny z Useme.

Aż 72% freelancerów zgadza się ze stwierdzeniem, że freelancing daje im możliwość rozwoju. Warto podkreślić, że jedynie 53% osób zatrudnionych na umowę o pracę, zgadza się z takim stwierdzeniem. Na pytanie: Moja praca zapewnia wynagrodzenie odpowiednie do mojego poziomu umiejętności,  77% freelancerów zgadza się z tym stwierdzeniem oraz 62% osób niebędących freelancerami zgadza się z tym stwierdzeniem. Z kolei na pytanie: Moja praca jest wymagająca i daje mi możliwość rozwijania nowych umiejętności, 81% freelancerów zgadza się. W przypadku pracowników etatowych, tak samo uważa 67% osób.

Dane pochodzą z raportu „Freelancing w Polsce i na świecie 2021”  oraz corocznego badania rynku freelancingu, które realizowane jest przez Useme.com od 2014 roku. Edycja 2021 raportu została opracowana przez Useme na podstawie badania zrealizowanego z wykorzystaniem metody CAWI (Computer Assisted Web Interview) – standaryzowanego kwestionariusza ankietowego dystrybuowanego i wypełnianego drogą elektroniczną w 2021 roku, na próbie 1159 polskich freelancerów.

Źródło: Biuro Prasowe Praktycy.com
Grafika: Freepik